راهنمای چاپ کتاب:

در این مطلب سعی شده مراحل چاپ کتاب، هزینه چاپ کتاب، شرایط چاپ کتاب و انواع چاپ کتاب به صورت کاملا ساده توضیح داده شود و به صورت پرسش و پاسخ درباره چاپ کتاب می باشد.

اولین قدم برای چاپ کتاب چیست؟؟؟

اولین قدم برای چاپ کتاب بعد از نوشته شدن توسط نویسنده، تایپ، ویراستاری، صفحه آرایی و در نهایت آماده شدن فایل به صورت پی ­د­ی ­اف است.

مراحل اداری چاپ کتاب چیست؟

پس از آماده شدن فایل کتاب، برای چاپ کتاب ابتدا باید شابک گرفته شود. شابک شماره ی شناسه بین المللی یک کتاب است که توسط خانه کتاب ارائه می­شود. این شماره شابک به تعداد در اختیار ناشران می­باشد. پس از گرفتن شابک فایل کتاب به همراه شابک به کتابخانه ملی داده می­شود تا فیپا صادر شود. فیپا در واقع همان شناسنامه کتاب در کتاب خانه ملی می باشد.  پس از صادر شدن فیپا توسط کتابخانه ملی فایل نهایی کتاب به صورت پی دی اف و 1 نسخه از کتاب تحویل وزارت ارشاد برای صدور مجوز چاپ می شود. مراحل اداری کاملاً توسط ناشر انجام می شود و نویسنده دخالتی در این پروسه ندارد.

مدت زمان مراحل اداری چاپ کتاب چقدر است؟؟؟

شابک که به تعداد در اختیار ناشر است . مدت زمان صدور فیپا معمولاً 7 روز کاری است و مدت زمان صدور مجوز ارشاد بین 10 روز تا 6 ماه می باشد.

کتابهای علمی معمولاً 10روز، کتابهای شعر 2 تا  3 ماه، داستان و رمان 2 تا 4 ماه و کتابهای  حوزه علوم انسانی بین 1ماه تا 4 ماه طول می کشد تا مجوز ارشاد صادر شود البته این زمان ها تقریبی است و در شرایط مختلف متفاوت می باشد.

مدت زمان صدور مجوز از وزارت ارشاد از اختیار ناشر خارج می باشد.

آیا ممکن است کتابی غیر مجازشود و یا مشمول اصلاحات شود؟؟؟

بله. این مورد در کتابهای شعر و رمان بیشتر به چشم می خورد در مورد کتابهایی که مشمول اصلاحات می شوند ناشر موظف است کتاب را پس از اعمال تغییرات مورد نظر ارشاد تحویل ارشاد دهد.

پس از انجام اصلاحات مورد نظر ارشاد حدوداً 10 روز بعد از تحویل فایل اصلاح شده مجوز چاپ کتاب صادر می شود. (این مراحل نیز توسط ناشر انجام می شود)

1: چاپ دیجیتال:

این نوع چاپ مناسب چاپ کتاب با تیراژهای پایین (زیر 200 جلد) می باشد.

چنانچه تیراژ کتابتان زیر 200 جلد باشد چاپ دیجیتال کتاب به صرفه و مناسب می باشد.

2: چاپ افست: این نوع چاپ مناسب چاپ کتاب با تیراژهای بالا (بالای 1000 جلد) می باشد.

چنانچه تبراژ کتابتان بالای 1000 جلد می باشد چاپ افست به صرفه و مناسب می باشد.

چاپ کتاب بالای 200 جلد به صورت دیجیتال صرفه اقتصادی ندارد و همچنین چاپ زیر 1000 جلد با روش افست مقرون به صرفه نیست. به عنوان مثال چاپ کتابتان با تیراژ 500 جلد از نظر هزینه تفاوت زیادی با 1000 جلد ندارد.

چنانچه در زمینه چاپ افست و جزییات آن سوالاتی داشته باشید به چگونه کتاب چاپ کنیم مراجعه کنید.

ناشر با توجه به تیراژ درخواستی کتاب با یکی از دو روش ذکر شده اقدام به چاپ می کند.

برای اطلاع از هزینه های چاپ کتاب و مشاهده جدول هزینه به سایت www.bookpub.ir  مراجعه کنید.

سوالات متفاوت دیگر:

آیا برای ترجمه و چاپ کتاب نیاز به اجازه از نویسنده اصلی در خارج از کشور است؟

خیر- با توجه به اینکه ایران عضو کنوانسیون جهانی حق کپی رایت نیست، نیازی به اجازه از نویسنده حارجی برای ترجمه کتاب نیست (از نظر قانونی) و البته که از نظر اخلاقی بهتر ایت که اجاره گرفته شود.

آیا برای نوشتن کتاب و چاپ آن نیاز به مدرک خاصی است؟

خیر- نوشتن کتاب نیازی به داشتن مدرک ندارد، البته چنانچه بخواهید عناوینی همچون دکتر و یا …. را در کتاب درج شود حتماً نیاز به کپی مدرک می باشد تا توسط انتشارات به ارشاد تحویل داده شود.

اطلاعات کتاب های داخلی کشور در کجا موجود است؟

سایت مرکز اسناد و کتابخانه ملی به آدرس اینترنتیwww.opac.nlai.ir قسمت کتاب

شرايط چاپ كتاب ،  َ مراحل چاپ كتاب ، چگونگي چاپ كتاب ، نحوه چاپ كتاب ، چاپكتاب ، چاپ ديجيتال ، چاپ ديجيتال كتاب ، چگونه كتاب چاپ كنم:چاپ کتاب در تیراژ کم ؛ تبدیل پایان نامه به کتاب
چگونه كتاب چاپ كنيم ، اخذ مجوز چاپ ، گرفتن مجوز چاپ ، مجوز چاپ كتاب ِنحوه تبدیل پایان نامه به کتاب
گرفتن مجوز چاپ كتاب ، چاپ كتاب ناشر مولف ُ چاپ کتاب شعر ُ نشر کتاب ُ انتشار کتاب ؛ چاپ کتاب ارزان
تيرا‍‍ژ پايين كتاب ، چاپ كتاب تيراژ پايين، چاپ كتاب داستان ؛ کتاب های در دست چاپ · طراحی گرافیک · فروشگاه کتاب · اطلاعات و برآورد هزینه چاپ کتاب · چاپ کتاب و فروش کتاب,راهنمای چاپ کتاب . چاپ پایان نامه,تبدیل آثار به کتاب,آثار خود را به کتاب تبدیل کنید